ATMT PL

Tanadug University of Traditional Tibetan Medicine

Jesteś tutaj: Strona główna   Wydziały i kursy   Wydział masażu Kunye i terapii zewnętrznych   Kunye

Kunye

 Czym jest Kunye?

Tradycyjny tybetański masaż Kunye powstał około 3900 lat temu i jest nieodłączną częścią medycznej tradycji Tybetu. Dawni Tybetańczycy szeroko używali metod Kunye – od diagnostyki do leczenia poszczególnych zaburzeń przy pomocy specjalnie nasączonych olejków bądź substancji masło-pochodnych. Gałęzie drzew, pałeczki i kamienie były często stosowane w ramach terapii do wywierania nacisku na różne części i punkty ciała, co przywracało stan zdrowia i dobrego samopoczucia.

Masaż składa się z trzech części:

“Ku” oznacza nanosić lub namaszczać ciało specjalnie przygotowanymi olejkami leczniczymi

“Nye” dotyczy właściwego masażu, zawierającego wiele różnych technik masażu mięśni, ścięgien, punktów i kanałów energetycznych oraz techniki mobilizacji stawów

“Czi” jest ostatnią częścią terapii Kunye polegającą na oczyszczaniu ciała z oleju za pomocą proszku jęczmiennego lub cieciorkowego (peelingu).

 

W tradycyjnej medycynie tybetańskiej wyróżnia się 4 podstawowe kategorie leczenia:

1) lecznicza dieta

2) zmiana stylu życia

3) farmakoterapia

4) terapie zewnętrzne

Masaż Kunye należy do czwartej kategorii leczenia, gdzie obok takich terapii jak moksa, bańki, Yukczo, balneoteraterapia, lecznicze kompresy, jest wykorzystywany do przywracania równowagi w organizmie. Odmładzające i wzmacniające efekty masażu Kunye zostały opisane w wielu tekstach źródłowych medycyny tybetańskiej. Efekty tej terapii polegają między innymi na eliminacji toksyn zgromadzonych w organizmie oraz wzmacnianiu siły życiowej, przynoszeniu ulgi w różnego rodzaju dolegliwościach i bólach, zmniejszeniu takich zaburzeń nerwowych i psychicznych jak bezsenność, depresja czy nerwowość.


© 2021 ATMT PL  |  Dokumenty Stowarzyszenia
X